Destek Merkezi
Yardım almak istediğiniz konuyu arayabilir veya ekibimizden yardım alabilirsiniz.
Elbette, internet sitemizde beğendiğiniz bir ürünü dilerseniz telefonla da sipariş verebilirsiniz.
 
Hasarlı bir sipariş aldığınız takdirde, iade işlemlerinizin başlayabilmesi için aşağıdaki gönderim teslim alma işlemlerini takip etmeniz gerekmektedir:
Paketinizi kargo personelinizin önünde açın. Siparişinizi hasar ve problemler için inceleyin. Bir hasar tespit ettiğiniz takdirde siparişinizi teslim almayın. Aynı kargo personeline geri verin. Tabdiko.com siparişinizi yenilediği takdirde 2 iş günü içinde yeni bir gönderim yapar. Eğer yukarıdaki adımlar izlenmezse Tabdiko.com sipariş hasarlarında sorumluluk kabul etmez.
Sitemizden vermiş olduğunuz siparişleriniz kargoya teslim edildiğinde, sistemimizde kayıtlı e-mail adresinize, siparişiniz ile ilgili kargo gönderi bilgileri otomatik olarak gönderilecektir. Ayrıca sitemize üye girişi yaptıgınızda, hesabım bölümünden siparişlerinizi görüntüleyebilirsiniz.
Ödeme sayfasında siparişinizin ödemesini yaparken siparişinizin hediye olduğunu belirtebilir, ayrı bir ücret ödemeksizin hediye notu yazabilirsiniz.
Evet, yüksek adetli siparişler veya kurumsal birliktelikler için [email protected]'a e-posta atabilir ya da 0542 138 02 30 numaralarını arayarak bizimle iletişime geçebilirsin.
Elbette. Tabdiko.com adresinden İletişim (https://www.tabdiko.com/iletisim ) sayfamızdan bizlere ulaşabilir, veya Whatsapp iletişim numaramızdan dilediğiniz zaman sipariş verebilir, yaşam alanlarınıza Tabdiko ile dokunabilirsiniz.
Trendyol, Hepsiburada, N11, Gittigidiyor, Çiçeksepeti, ePttAVM
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...